Sübye Şerbeti - Kolay Yemek Tarifleri - İçecekler
Ana Sayfa / İçecekler / Sübye Şerbeti

Sübye Şerbeti

SÜBYE ŞERBETİ

Sübye şerbeti kavun çekirdeğinden yapılan bir içecek türüdür. Sübyenin kökeninin 500 yıl öncesine dayandığı ve İspanya’dan göç eden Yahudilerin İzmir ve bölgesine getirdikleri tahmin edilmektedir. Sabahleyin güne zinde başlamak akşam ise güzel bir uyku çekmek için sübye şerbeti içilebilir. Ayrıca sindirim sistemini dengeler, ishal ve kabızlık gibi sindirim sorunlarının çözülmesine yardımcı olur. Sıcak yaz günlerinde serinletir.

 

sübye şerbeti

 

 

malzeme

 

  • 2 su bardağı kavun çekirdeği

  • 1 litre soğuk su

  • 1 su bardağı (200 ml) toz şeker

 

Yapılışı

 

  • Kavun çekirdekleri kavundan ayrılır. İyice yıkandıktan sonra tepsiye serilir ve güneş altında kurutulur. Kurumuş olan çekirdekler az şeker ilave edilerek havanda veya  mutfak robotunda ezilir. Bu arada ocağa kaynaması için su konur. Su kaynayınca ezilmiş çekirdekler ve kalan şeker ilave edilir. 6-7 dakika kaynatıp ocaktan indirilir ve soğumaya bırakılır. Buzdolabında 12 saat beklettikten sonra rengi beyaz olmuş sübye şerbeti ince bir tülbentle süzülür. Soğuk olarak servis edilir. Afiyet olsun.

Bunlara da bir göz atmak istermisiniz

portakal serbeti

Portakal Şerbeti

PORTAKAL ŞERBETİ Portakal şerbeti özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde yapılan bir içecektir. Portakalda bulunan zengin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir